sobota 10. listopadu 2018

Recenze: Pět domácích prostředků nahradí celou drogeriiVíce než 300 návodů a 33 receptů!

  Pět domácích prostředků nahradí celou drogerii
 •          Fünf Hausmittel ersetzen Drogerie
 •          Překlad: Monika Řezníčková
 •          Nakladatelství: Knihy Kazda
 •          Rok vydání: 2018
 •          Počet stran: 192
 •          Vazba: Brožovaná

Anotace: Většina z nás má doma 40 až 60 různých drogistických výrobků, jako jsou například čisticí prostředky, krémy a deodoranty, které mohou být neekologické, obsahovat zdraví škodlivé látky, a přitom je lze téměř vždy bez potíží nahradit přijatelnějšími výrobky. V této knize vám chceme ukázat, jak namísto většiny takových produktů snadno vystačíte s pěti ekologickými a levnými domácími prostředky. Více než 300 tipů a 33 receptů vám ukáže, jak snadné to je. Objevte jednodušší životní styl, který méně zatěžuje životní prostředí, naučte se žít a nakupovat svobodně a experimentujte s recepty v této knize! Nechte se inspirovat a udělejte ve své domácnosti něco pro přírodu!

food and spices imageProč jsem si knihu vybrala: Už delší dobu si vybírám knihy, které se snaží změnit zavedená schémata. Nemusí to nutně znamenat, že bych potřebovala něco měnit, spíš se zajímám o názory ostatních, kteří mají jiný pohled než já. Kniha Pět prostředků pro celou domácnost mezi ně určitě patří. 

Co se týče drogerie jsem velká milovnice kosmetiky, takže představa pěti prostředků, které by měly nahradit celý můj domácí arzenál, mě spíš děsí. Na druhou stranu si myslím, že šetřit životní prostředí je potřeba a k tomu ušetřit nějakou korunu, to také není špatné. Navíc jsem žádnou knihu z nakladatelství Kazda ještě nečetla, takže jsem byla zvědavá, jak mě nakladatelství zaujme.

„Pro oživení a rozzáření koberců můžete použít ocet.“ (strana 54)

bath, orange, and relax imageHodnocení: Hned v úvodu knihy je představeno pět zázračných domácích prostředků, které mají zařídit domácnost bez zbytečné chemie. Je také vysvětleno, jak si dané prostředky obstarat a jak je vyrábět. Aktuální informace jsou zveřejňované na stránce https://www.smarticular.net/, dají se tam psát různé otázky a připomínky, jediný problém je, že stránky jsou v němčině. 

Další kapitoly se věnují jednotlivým okruhům, kde se dají dané suroviny používat. Dozvídáme se o možnostech využití v úklidu a čištění domácnosti, praní, zahradnictví, péči o tělo, ale také výživě a zdraví.

"Některé skvrny by se měly z bavlněného oblečení odstranit co nejrychleji, v jiném případě zůstanou trvale viditelné, jde především o krev, kolu, barvu na vlasy, kečup a víno." (strana 88)

Zaujala mě kapitola v péči o tělo, některé typy mi přijdou vyloženě zajímavé a ráda bych je zkusila. V knize je popsán recept, jak si připravit domácí suchý šampon. Suchý šampon je jedna z věcí, které mi velmi rychle mizí a jeho spotřeba je opravdu vysoká. Bohužel jeho časté používání není pro vlasy příliš dobré a proto mě zaujal typ v knize. Za použití kukuřičného škrobu, kakaového prášku (pro brunetky) a jedlé sody lze vytvořit přírodní suchý šampon.
dưỡng trắng bằng dầu oliu image 
Přidáním éterického oleje se pak docílí i příjemného aroma a suchý šampon je na světě. Samozřejmě jsou typy, které mi sami osobně přijdou zajímavé, ale jejich vyzkoušení mě příliš neláká, ačkoliv to může mít velmi pozitivní vliv. Jedná se o náhradu zubní pasty jádrovým mýdlem. Autoři sice slibují skvělý efekt, ale říkám si, že pasta je pasta a zrovna tento trik určitě nevyzkouším.

"Blechy a klíšťata nesnesou pach octa, proto ocet snižuje šanci napadení." (strana 165)

Knihu Pět domácích prostředků nahradí celou drogerii doporučuji, pokud chcete zkusit něco jiného a obohatit se o nové postupy, o kterých jste předtím třeba nevěděli.

Celkový dojem: 85 %

  clean, home, and services image
 • Za věnování recenzního výtisku moc děkuji internetovému knihkupectví Knihcentrum.
 • Knížku si můžete objednat ZDE.

Zdroje:

1 komentář:

 1. och, celkom dobrá kniha. Ja sama som sa teraz vrátia ku klasickej sode bikarbone pri čistení škvŕn, ako nám radia babky a do henny si pridávam lyžičku škorice, pretože potom mi krásne voňajú vlásky :)

  OdpovědětVymazat