pátek 22. března 2013

Recenze - ErebosErebos
Hra, která zabíjí

 •          Originální název: Erebos
 •          Autor: Ursula Poznanski
 •          Překlad: Karolína Kousalová
 •          Nakladatelství: Fragment
 •          Rok vydání: 2011
 •          Počet stran: 320
 •          Vazba: Brožovaná

Anotace: Na jedné londýnské škole si mezi sebou žáci začnou předávat podivné balíčky, jeden se nakonec dostane i ke zvědavému Nickovi. V balíčku je DVD s počítačovou hrou. Hrou napínavou, a hlavně velmi inteligentní. Proč o ní ale nikdo nesmí mluvit a hráči musí dodržovat přísná pravidla? Pokud neposlouchají nebo se znelíbí poslovi se žlutýma očima, čeká je trest. Na druhou stranu jim hra dokáže splnit i ta nejtajnější přání. Jak je ale možné, že hra o každém všechno ví a neuděluje hráčům úkoly jen ve hře, ale i v realitě? Co hra vlastně chce? A jak ji může Nick zastavit?

Ezio-assassinscreed2-4_largeObálka: Musím přiznat, že mě na první pohled moc nezaujala. Připadala mi nedodělaná, nepříliš upravená a zvláštní na dotek. Oko v centru mě spíše děsilo. To byl první dojem. Jenže pokaždé co jsem po Erebosu sáhla, se mi obálka zdála hezčí a hezčí (že by magická moc hry?!). Po poslední stránce považuji obálku za zajímavou, originální a úplně jinou než ostatní.

„Hlas ho vytrhne z bojového zápalu.“ (strana 117)


Proč jsem si knihu vybrala: Čtení Erebosu jsem odkládala. Sice jsem četla recenze, které knížku vychvalují až do nebes, ale já se nějak nemohla odhodlat. Když jsem Erebos získala, byla jsem skeptická, ale už první stránky mě přesvědčily, že skepse není na místě.

„Každý žije po svém. Stejně tak má každý svou vlastní smrt.“ (strana 29)

Tumblr_mgnh62pliu1r7k52so1_1280_largeDěj: Nick navštěvuje střední školu v Londýně, hraje basket a celkem si nestěžuje. Rodiče má na pohodu. Oba hodně pracují a Nickovi nechávají volnou ruku. Problém nastává ve škole, kde se začne dít něco divného. Kluci flákají basket, o přestávkách si žáci podivně špitají a Nick vůbec netuší co se děje. Může za to podivný balíček, který koluje mezi zasvěcenými?

„Proč tady vůbec byl?“ (strana 59)

Hodnocení: Co se týče hraní počítačových her, jsem věčná začátečnice. U ničeho moc dlouho nevydržím a dobré zkušenosti mám spíš z her jako The Sims a facebookové farmy (asi ostuda). Střílečky, krváky a podobné hry jsem nikdy nehrála. Samozřejmě jsem slyšela o World of Warcraft a League of legends. Dokonce mám i kamarády co to aktivně hrají (hned jak bude příležitost, Erebos jim doporučím) a díky nim i matně tuším, o čem takové hry jsou. Všechny nejvíc fascinuje, že se ve hře mohou neustále zlepšovat, rozvíjet taktiku a svoje schopnosti. Není divu, že hraním hry stráví i několik probdělých nocí. Erebos nabízí to samé, a proto všechny hned zaujal.

Tumblr_mgjo28sfer1ql7avfo1_500_large 
„Má to být hádanka? Je za její vyřešení nějaká odměna?“ (strana 186)

Interaktivní prostředí hry nabízí spoustu možností, mezi nejzajímavější patří výběr postavy, se kterou budete hrát. Sama jsem přemýšlela, koho bych si vybrala a volba by pravděpodobně padla na upíra. Také mě bavilo hádat, kdo je kdo (u některých postav jsem se dokonce trefila!). 

U Erobosu se celkově hodně přemýšlí. Kniha je dobře rozvržená, přitáhne pozornost a až do konce nedovolí myslet na nic jiného. O úspěšnosti svědčí i přeložení do 17 jazyků. Autorka se zaměřila na téma, které je velice atraktivní pro čtenáře, když připočteme i výbornou formu jakou je Erebos napsaný, máme na světě opravdu fungující knihu.

Procenta - aneb jak se mi líbí:

·         CZ obálka: 85 %
·         Děj: 95 %

559794_432679190154363_455030899_n_largeCelkový dojem: 90 %

 • Za věnování recenzního výtisku moc děkuji nakladatelství Fragment.
 • Knížku si můžete objednat ZDE.

Zdroje:

11 komentářů:

 1. Súhlasím. Knižka sa mi veľmi páčila. Ešte som nič podobné nečítala, škoda, že nemá nejaké voľné pokračovanie 8)

  OdpovědětVymazat
 2. Ja som zatiaľ neprepadla žiadnej počítačovej hre alebo hre v mobile. Ale zato tvoja recenzia ma úplne upútala. Určite si knižku pridám na wishlist. Mňa obálka hneď upútala, hoci to oko je fakt také desivé, také nahnevané :P

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hry v mobilu, to je kapitola sama pro sebe. Mám tři a ani jednu jsem nedohrála do konce. Vůbec mi to nejde...Ale moc mi to nevadí.
   Na obálku jsem si neskonale zvykla a teď ji mám vystavenou, tak aby na OKO bylo vidět :)

   Vymazat
 3. Knížku jsem si koupila především kvůli tomu úžasnému obalu. Toho, jestli mi bude sedět děj jsem se však trošku bála, ale sama jsem byla převkapena, že mě to opravdu pohltilo..:)

  OdpovědětVymazat
 4. Díky tvé recenzy mám hroznou chuť si knížku přečíst.
  Knížku jsi pujčím v knihovně a když ji tam nenajdu tak si ji koupím.Ale musím přiznat že to oko na obálce mně taky trochu děsí.

  OdpovědětVymazat
 5. Kniha se mi moc líbila. I když musím přiznat, že hra by mě asi ze začátku moc nebavila. Ale jak jsem četla dál, tak bych si i s chutí zahrála :)

  OdpovědětVymazat
 6. Erebos jsem četla. Kniha mě pohltila. Ale stejně jako ty jsem byla na začátku skeptická. Kniha přímo nevybízí k přečtení. I tak má ovšem místo v mé knihovničce.

  OdpovědětVymazat
 7. Erebos mají zrovna za pěknou cenu v Levných knihách, chystám se pro ni :) už dlouho mě láká

  OdpovědětVymazat
 8. Já jsem ráda, že se ti kniha líbila, jelikož jsem si ji pořídila a furt si říkám, jestli jsem neudělala chybu :D Tak nějak se totiž bojím, že po Game trilogii to nebude tak zajímavé a inteligentní

  OdpovědětVymazat
 9. Tuto knihu si chci už dlouho přečíst! Doufám, že se mi bude líbit stejně jako tobě!

  OdpovědětVymazat