středa 13. března 2019

Recenze: Citové poutoTeorie attachmentu v partnerských vztazích

  Citové pouto
 •          Originální název: Attached
 •          Autor: Rachel Heller, Amir Levine
 •          Překlad: Michal Strenk
 •          Nakladatelství: Synergie
 •          Rok vydání: 2019
 •          Počet stran: 288
 •          Vazba: Brožovaná

Anotace: Dnes už víme, že touha být připoután k partnerovi je přirozená lidská potřeba, kterou máme zakódovanou v genech. Teorie attachmentu podložená více než dvěma desetiletími výzkumu odhaluje vliv citového pouta vytvořeného v raném dětství na naše partnerské vztahy v dospělosti. V této knize najdete praktický návod (a test) jak rozpoznat vlastní typ citového pouta i vzorce attachmentového chování u svého partnera. Dozvíte se, jak se vyhnout úzkostně-vyhýbavé pasti, proč lidé s jistým citovým poutem mohou být dobrým partnerem pro každého a jak využít efektivní komunikaci ve vztahu. Skrze porozumění teorii attachmentu si můžete najít – a udržet – hluboce uspokojující partnerský vztah, místo abyste ponechali jeden z nejdůležitějších aspektů svého života náhodě.

Image by 𝒂𝒕𝒉𝒆𝒏𝒂Obálka: Sladěná v červenobílých barvách s jednoduchým obrázkem srdce. To je pro efekt protkané z pevných lan. Obálku doplňuje citace Johna Greye, autora oblíbené knihy Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše, která slouží jako doporučení.

Proč jsem si knihu vybrala: Knihy o vztazích jsou tenký led. Ne vždy se podaří najít obsahově zajímavou, poutavě napsanou a ještě vědecky podloženou knihu, která by z ledu uměla elegantně vybruslit. Citové pouto z nakladatelství Synergie na mě působilo dojmem, že by mohlo naplnit mé čtenářské očekávání, takže jsem se čtení těšila.

"Efektivní komunikace vychází z předpokladu, že všichni máme ve vztazích velmi specifické potřeby,z  nichž mnohé jsou ovlivněny právě typem citového pouta." (strana 228)

heart, neon, and red image
Hodnocení: Kniha je rozdělená do čtyř částí a celkem dvanácti kapitol. V první části knihy se autoři věnují porozumění chování druhých lidí, přičemž vyzdvihují důležitou myšlenku celé knihy a to je nebát se vztahové závislosti. V druhé části je věnován prostor vztahovým dovednostem. V této části je také představen test typu attachementu, které je zásadní pro další pochopení textu. 

Ve třetí části jsou představeny a popsány tři druhy attachementu: úzkostný, vyhýbavý a jistý. Čtvrtá část se zabývá rozborem toho, jak k sobě jednotlivé typy pasují a v poslední části se autoři věnují budování zdravého vztahu podle teorie attachementu.

„Jste přirozeně vřelí a milující.“ (strana 54)

Image by sara magdiMusím ocenit, že autoři mají propracovaný samotný test. Otázky jsou srozumitelné a po zamyšlení se vždy dá vybrat odpověď. Jediný problém, který s knihou mám je ten, že mám pocit, že ji příliš nepotřebuji. Mám jistý typ attachmentu a v polovině se začíná primárně řešit zbylé dva typy, které jsou více problémové. Místy jsou trochu suché pasáže, ke konci knihy autoři oživují příklady, které pomáhají nejenom vysvětlit teorii attachmentu, ale také přidávají knize na čtivosti.

 "Váš typ attachmentu, tj. způsobu, jakým se vztahujete ke svým blízkým lidem, můžete určit pomocí jednoduchého testu." (strana 49)

Pokud si chcete přečíst knihu o vztazích, která sází na vědecké podložení celé teorie, tak Citové pouto ráda doporučím. Ovšem pokud čekáte knihu, která bude podobně zábavná jako třeba Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše, tak takhle zábavné čtení nečekejte. Citové pouto jde do hloubky problémů, hledá cesty jak vše vyřešit a na zábavu tolik prostoru nezbývá.

Celkový dojem: 75 %

  love, sky, and blue image
 • Za věnování recenzního výtisku moc děkuji internetovému knihkupectví Knihcentrum.
 • Knížku si můžete objednat ZDE.

Zdroje:

2 komentáře:

 1. Žijem v zjednotenom štáte. Pred dvoma rokmi som sa oženil s dámou menom Melena, mali sme spolu dve deti, boli sme veľmi šťastní, že sme manželia, takže keď cestujem na služobnú cestu do Brazílie, strávil som v Brazílii 1 rok. môj druh podnikania, ja a moja žena sme sa neustále rozprávali po telefóne, rozprávali sme sa na internete, nikdy som nevedel, že ma moja žena začala podvádzať tým, že som chodil so svojím priateľom zo starej školy menom Mark, nikdy som nevedel, že niečo ide zle, kým som sa nevrátil z mojej cesty, potom sme s manželkou začali mať problémy, chodí von a vracia sa neskoro v noci, zmenila sa zvláštnym spôsobom, ktorý som nevydržal, snažil som sa urobiť všetko pre to, aby som ju potešil, ale to zhoršilo sa, takže jedného dňa odišla z domu a už sa nevrátila, pokúsila som sa ju osloviť, ale nijako som sa k nej nedostala, nikdy som nevedela, že cestovala so svojím novým milencom, ktorým bol Mark, veľmi som ju chcela kvôli deťom, ktoré ona odišiel pre mňa a pretože som ju tiež tak veľmi miloval, kvôli zlomeniu srdca, do ktorého ma dala, som vošiel hľadanie skutočného čarodejníckeho kúzla Bol som dvakrát podvedený kúzelníckym čarodejníkom, ale nikdy som pri hľadaní neochabol, pretože chcem šťastný život so svojou ženou, takže jedného rána som videl svedectvo o čarodejníckom kúzle Dr. Adeleke, takže som ho kontaktoval cez whatsapp : (+27740386124) a na e-mail: (aoba5019@gmail.com) na moje najväčšie prekvapenie urobil pre mňa život opäť mužným, moja žena sa vrátila ku mne, vzal som ju späť a ja som teraz s manželkou vyrovnaný kúzelníkom

  OdpovědětVymazat
 2. Pôžička – Hypotéky až 100 000eur a viac
  - Ponúkame Pôžičku DO 100 000 eur, Pre každého,
  - Pôžička na účet
  - Bez preverovania bankového registra,
  - Seriózne jednanie
  Ak mate záujem o uver, stačí do emailu uviesť vaše, meno, priezvisko, telefónne číslo,. My vás budeme následne kontaktovať.
  E-mail: pozrirych@gmail.com

  OdpovědětVymazat