úterý 30. ledna 2018

Recenze: Rok ve Svatojánu
O zahradě, bylinách, rituálech a dobrém jídle

    https://www.knihydobrovsky.cz/files/thumbs/mod_eshop/produkty/r/rok-ve-svatojanu-9788026709220.280299474.1499821720.jpg
  •          Autor: Eva Francová
  •          Nakladatelství: Motto
  •          Rok vydání: 2017
  •          Počet stran: 352
  •          Vazba: Pevná
  •      Vydání: První

Anotace: Prožijte neobyčejný rok s Evou Francovou, oblíbenou Kuchařkou ze Svatojánu! Naučíte se připravovat chutná a zdravá jídla podle netradičních receptů. Seznámíte se s prastarými zvyky a rituály, které můžete dělat při slunovratu, rovnodennosti nebo na Hromnice. A poznáte zázračné účinky bylin, jejich použití při domácím léčení, v kuchyni a také v přívětivé domácí magii. Souzněním s přírodou, zvířaty i celou zemí získáte pocit harmonie a spokojenosti.

crystal, candle, and moon imageObálka: Byť je celá kniha provedená v moderní vazbě, knížka působí starším dojmem už od obálky. Uvnitř knihy se nachází mix fotografií, výstřižků i obrázků, které vypadají jak ze starých herbářů.

Proč jsem si knihu vybrala: První měsíc v roce se snažím číst knihy, které nejsou zařazeny v mém běžném repertoáru, abych se obohatila o nové věci. Knížka Evy Francové nabízela zajímavý kompromis mezi knihami, které běžně nečtu, ale zároveň mě jistým způsobem lákají.


candle, fire, and dark image„Pro bystřejší myšlenky noste věnec z máty.“ (strana 120)

Hodnocení: Rok ve Svatojánu je rozdělen do čtyř velkých kapitol podle ročních období. V každé kapitole je uvedeno spousta informací o jednotlivých ročních rituálech, bylinkách a přidány jsou i zdravé recepty ze surovin typických pro dané období. Za nejzajímavější obsah knihy považuji vyprávění o rituálech, které je přehledně popsané a vysvětluje spousta zajímavých věcí, které bereme za samozřejmé a nepátráme po hlubším významu. Eva Francová podrobně vysvětluje souvislosti vzniku rituálu a čtenáři neunikne žádná důležitá informace. 

flowers image„Svátek Beltain oslavuje rovnováhu v přírodě a vesmíru, věčný koloběh.“ (strana 77)

Na části věnované receptům jsem se těšila, nicméně mě trochu zklamal nedostatek obrázků uvařených jídel. Podávaný pokrm není vidět hotový a jediná fotografie, která doplňuje knihu je obrázek suroviny na kraji stránky. Co se týče bylinek, tak jsem naprostý neznalec. Herbář jsem ve škole dávala dohromady s obtížemi, takže mě překvapilo, že mě zaujaly i části o rostlinkách. Spoustu bylinkových typů může sloužit jako dobrá alternativa ke klasické medicíně.

„Pokud vyrazíte na noční pouť krajinou, vaším průvodcem by měla být jeřábová hůl, abyste byli chránění před blouděním způsobeným temnými silami.“ (strana 192)

Knihu doporučuji všem čtenářům, kteří se alespoň na chvíli chtějí odpoutat od běžných starostí a přečíst si knížku, která se na první pohled může tvářit až ezotericky. Tématem je sice něco, co by naše babičky považovaly za běžnou znalost každé hospodyňky, ale Rok ve Svatojánu i moderní ženu přesvědčí o důležitosti znalostí, která kniha obsahuje.


Celkový dojem: 80 %

candle, nature, and crystal image
  • Za věnování recenzního výtisku moc děkuji internetovému knihkupectví Knihcentrum.
  • Knížku si můžete objednat ZDE.

Zdroje:

Žádné komentáře:

Okomentovat