neděle 18. ledna 2015

Recenze: Trhni si!
  •          Autor: Andrea Kabeláčová
  •          Nakladatelství: Fragment
  •          Rok vydání: 2014
  •          Počet stran: 392
  •          Vazba: Brožovaná

Anotace: Mia je sedmnáctiletá holka, která se na vlastní pěst protlouká životem. K tělu si jen tak někoho nepustí a pro drsné slovo nejde daleko. Když odejde od své nesnesitelné matky, začne žít v opuštěném domě s partičkou kluků, kteří jsou na tom podobně jako ona. Když mezi ně přijde nový spolubydlící, není z něj Mia zrovna nadšená. Hádky jsou na denním pořádku, ale postupem času se ukazuje, že na rčení "co se škádlívá, to se rádo mívá", možná něco bude.

♥Obálka: Přijde mi originální a ladí s dějem knížky. Čtenáře aspoň připraví na vulgární mluvu, kterou knížka přetéká.

Proč jsem si knihu vybrala: Mám ráda akční hrdinky, které se s ničím moc namažou. Anotace slibovala, že Mia bude taky taková. Obálka je také celkem zajímavá a když jsem se dozvěděla, že je knížka napsaná českou autorkou, už jsem neváhala.

"Kazíš hezkou chvíli, jestli ti to nevadí."(strana 57)

👌Děj: Sedmnáctiletá Mia nemá lehký život. Matka se k ní nechová hezky a ani se o ní nechce starat. Mia se nevzdává a začíná bydlet s partou kluků, ke kterým si vytvoří lepší vztah než k matce. 

Nový spolubydlící ovšem změní přátelskou atmosféru v bytě. Mia a Brad se nemůžou vystát a každou chvíli se kvůli něčemu hádají. Jenže i když Brad leze Mie na nervy je taky pekelně sexy a přes pravidelné hádky se nakonec velmi rychle sbližují...

„Provokovat, kousat, škádlit.“ (strana 193)

Hodnocení: Když jsem zjistila, že má knížka tolik stran, čekala jsem hodně zajímavý a propletený děj. Bohužel největší smůla je, že se žádný děj nekoná a mám pocit, že tolik stran  knížce jenom ubližuje. Andrea Kabeláčová nemá připravený pořádný příběh a samotné sbližování hlavních hrdinů prostě nestačí. 

eterna pirigueteira | via TumblrDalší problém je Mia "rebelka". To, že někdo řekne hodně sprostých slov naráz z něj nedělá rebela. Navíc byt, ve kterém hlavní hrdinové žijí není žádný dramatický squat (jak jsem očekávala), ale víceméně pohodové prostředí studentských kolejí. To jak spolu všichni vycházejí a jak se k sobě chovají naznačuje přátelské prostředí, takže necítím, že by Mia byla úplně na dně. Bydlí s fajn klukama a ještě po nich uklízí! Což samozřejmě není problém, spíš je chyba, jak se to autorka snaží prezentovat.

"Ty debile! Jestli mě chceš zabít, tak to řekni rovnou a nezkoušej tu na mě tyhle tvý kdovíco!" (strana 108)


Nejde o to, že by čtení bylo úplně špatné, ale vyloženě dobré taky není. Trhni si! si hraje na velkou drsňárnu, kterou ve skutečnosti vůbec, až na vulgárnější výrazy, není.

Procenta - aneb jak se mi líbí:

·         CZ obálka: 80 %
·         Děj: 40 %
·         Love story: 40 %
2 words , 1 finger
Celkový dojem: 53 %

  • Za věnování recenzního výtisku moc děkuji nakladatelství Fragment.
  • Knížku si můžete objednat ZDE.

Zdroje:

1 komentář:

  1. Pripomenulo mi to film s Amandou Bynes - Sydney White 8D To bolo ale dobre vtipné a toto ma nejak moc nezaujalo.

    OdpovědětVymazat