sobota 30. srpna 2014

Recenze: BorecNapínavý thriller ze současnosti

  https://obalky.kosmas.cz/ArticleCovers/195576_big.jpg
 •          Originální název: Hotshot
 •          Autor: Julie Garwood
 •          Překlad: Magda Cindričová
 •          Nakladatelství: Oldag
 •          Rok vydání: 2014
 •          Počet stran: 320
 •          Vazba: Pevná

Anotace: Peyton a její sestry zdědily Bishop´s Cove, malé luxusní přímořské rekreační středisko, ale dědictví je vázáno podmínkou: dívky musí provozovat středisko po dobu jednoho roku a vykázat zisk – teprve pak jim bude patřit. Peyton tato příležitost připadá lákavá a nadšeně studuje problematiku podnikání v tomto oboru. Brzy však tuto snahu začínají mařit události, jež ji čím dál víc ohrožují. Nehodlá se nechat zastrašit – než málem přijde o život. Teprve pak se obrátí na svého přítele a ochránce z dětství Finna MacBaina, jenž nyní pracuje u FBI, a žádá ho o pomoc. Existuje dost lidí, kteří nepřejí Peyton a jejím sestrám úspěch. Vzájemná přitažlivost Peyton a Finna odvádí jejich pozornost od nebezpečné situace, ale hrozba neustává a zkušený muž zákona si uvědomuje, že přestože své lásce zachránil život už jedenkrát, bude to muset učinit znovu.

UntitledObálka: Muž na obálce mi nepřijde nijak zvlášť okouzlující, možná za to mohou lehce děsivé oči a nepříjemný výraz. Paradoxně mi připadá zajímavější zadní strana obálky s odznakem. Každopádně styl písma se mi líbí a název jakbysmet.

Proč jsem si knihu vybrala: Už jsem několikrát zmínila, jak prahnu po kvalitním thrilleru. Borec se zdál být trefou do černého, není to žádné YA čtení, kde by byla thrillerová atmosféra jen příjemným bonusem. Anotace je lehce komplikovaná, a tak jsem čekala, že příběh bude propletený a hlavně mě překvapí.

"Co vlastně znamená, když říkáte, že mám hrát na vaši straně?" (strana 57)

Děj: Peyton zdědila se sestrami luxusní hotelové středisko. Bohatý strýček ovšem nechce nechat sestrám pozemek jen tak, požaduje, aby během jednoho roku dokázaly příjmy hotelu zvýšit. Peyton vystudovala literaturu a zatím se spíš věnuje svému velkému koníčku - vaření. O vedení podniku toho moc neví, ale protože je momentálně bez práce, nabídku ráda přijme a spolu se sestrami se pokusí o zvelebení sídla. 

PolicePeyton má bohužel z bývalého zaměstnání nepřátele a obává se o svoji bezpečnost. Když požádá o pomoc Finna MacBaina, který ji v dětství zachránil, cítí se jistější. Finn pracuje u FBI a pro Peyton měl vždycky slabost...

"Všichni zaměstnanci, fascinováni tím, co právě poslouchají, ohromeně viseli na každém slovu a mlčeli." (strana 242)

Hodnocení: Začátek knihy je posunut o několik let dozadu, kdy je malá Peyton zachráněna Finnem. První kapitoly jsou lehce zpomalené, nikde nic o luxusním hotelu, místo toho se s Peyton dostáváme do práce, kde ji obtěžuje ředitel podniku. Až po nějakých sto stranách se konečně začne dít příběh z anotace.

Julia Garwoodová si libuje v rozsáhlých rodinných souvislostech, takže než se celý příběh rozjede máte rodokmenový strom zdarma. Nejprve jsem byla z pomalého začátku mírně rozladěná, ale pak jsem si musela přiznat, že mě rozsáhlé popisy docela baví a i když se nic moc neděje, knížku hodnotím kladně.

Untitled„Zdálo se, že nepotřebuje její souhlas.“ (strana 197)

Na postavu Finna jsem si zvykala déle. Podle autorky je Finn bezpochyby nejúžasnější a nejtalentovanější muž pod sluncem, Peyton se naštěstí snaží své citové výlevy redukovat, což svědčí celému příběhu. Romantická linka nebrání rozvíjejícímu se příběhu a zároveň ho příjemně oživuje. V tomto se Julii Garwood podařilo najít ideální rovnováhu.

Borec je zajímavá knížka, i když mě úplně nekouzlila, z hlavy ji jen tak nevymažu. Rozhodně je to úplně jiný styl vyprávění, než na jaký jsem zvyklá.

Procenta - aneb jak se mi líbí:

·         CZ obálka: 75 %
·         Děj: 75 %
·         Love story: 75 %

Dream HouseCelkový dojem: 75 %

 • Za věnování recenzního výtisku moc děkuji internetovému knihkupectví Knihcentrum.
 • Knížku si můžete objednat ZDE.

Zdroje:

Žádné komentáře:

Okomentovat