čtvrtek 6. června 2013

Recenze - Čísla: Na útěkuČísla – Na útěku
Série: Numbers

  http://www.egmont.cz/pictures/knihy/original/57numbers_obalka.jpg
 •          Originální název: Numbers: Time to run
 •          Autor: Rachel Wardová
 •          Překlad: Marie Fulková
 •          Nakladatelství: Egmont
 •          Rok vydání: 2011
 •          Počet stran: 320
 •          Vazba: Brožovaná

Anotace: Jem už od malička vidí v očích lidí čísla. Co ta čísla vlastně znamenají, pochopí v den matčiny smrti – jsou to data, dny, kdy lidé, kterým se dívá do očí, zemřou. Život je pro Jem těžký, dokud nepotká kluka, kterému říkají Pavouk. Svět je náhle mnohem krásnější. Ale cestou do Londýna Jem pozná, že se blíží veliké neštěstí. To navždy otřese jejich životy.

LargeObálka: Hezky zašifrovaná obálka navozuje příjemnou atmosféru knihy. Líbí se mi, že je písmo vystouplé a dobře se na něj sahá. Ke knížce s takovýmto názvem se obálka dobře hodí.

Proč jsem si knihu vybrala: Kniha posbírala všemožná ocenění, točí se dokonce film a já byla jednoduše zvědavá, jak skvělá Čísla opravdu jsou. 

  „Už jsi někdy předtím viděla mrtvýho?“ (strana 41)

397683_521400331224562_665995700_n_largeDěj: Jem nemá snadný život. V sedmi letech ji zemřela matka a otce nikdy nepoznala. Teď je Jem patnáct a protlouká se životem, jak může. Škola ji nebaví, nevidí v ní žádný smysl a jediné o co se snaží, je nedívat se nikomu do očí. Jem dokáže předvídat, kdy lidé zemřou. Vidí datum jejich smrti a nedokáže to nijak ovlivnit. Nemá žádné kamarády a je samotářka. To se změní, když potká Pavouka – kluka, kterému nezbývá moc času. Přesto spolu začnou kamarádit a Jem má konečně skvělého spojence se kterým si rozumí. Celou situaci pokazí neštěstí, které se blíží na Londýnskou metropoli.

„Ať už se teď stane cokoli, stane se to nám oběma – nepustila bych se ho za žádnou cenu.“ (strana 121)

Hodnocení: Nápad je skvělý, hned mě napadla souvislost s oblíbenou mangou – s Death notem. Tam je problematika vševidoucích očí jinak zpracovaná a v průběhu Čísel mě neupoutaly žádné momenty, které by byly podobné. Čísla nejsou jen knihou, která by těžila z vynikajícího nápadu.

LargeZpočátku mě zarazila nespisovná čeština, která se objevuje v celé knize. Sprostá slova nemusíte hledat lupou a na „honosnou“ češtinu můžete rovnou zapomenout. V prvních stránkách mi to trochu vadilo, nejsem zvyklá číst knihy v takové formě. Po pár kapitolách jsem si zvykla a oceňovala jsem autentičnost, kterou se i v písmu autorka přibližuje patnáctiletým hrdinům. Všechny momenty jsou hezky popsané, promyšlené a dobře na sebe navazují. Myslím si, že natočit film půjde dobře, protože já jsem měla při čtení pocit, že už filmové zpracování přímo vidím. 

 „Miluju tě, Jem. Nechci nikoho a nic jinýho.“ (strana 300)

Rachel Wardová se nevyžívá v přeslazených a kýčovitých scénách, ale když už se děje něco hodně pocitového, je to odvyprávěno mnohem lépe než kde jaká love story.  
 
Vůbec jsem nečekala, že by mě knížka mohla tak a bavit a že ji přečtu takovou rychlostí. Nicméně se stalo a já jsem opravdu ráda, že jsem měla šanci Čísla přečíst.

Procenta - aneb jak se mi líbí:

·         CZ obálka: 80 %
Large·         Děj: 95 %
·         Love story: 90 %

Celkový dojem: 88 %

 • Za věnování recenzního výtisku moc děkuji nakladatelství Egmont.
 • Knížku si můžete objednat ZDE.

Zdroje:

8 komentářů:

 1. Tú knihu by som chcela veľmi prečítať, ale zatiaľ som ju nikde nenašla :(

  svet-fantazie.blogspot.com

  OdpovědětVymazat
 2. Mne to veľmi pripomína film In Time s Justinom Timberlakeom 8D práve preto si to chcem veľmi prečítať 8D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vyměřený čas byl skvělý film :)Viděla jsem ho dokonce dvakrát. Tohle téma mě prostě bere :D

   Vymazat
  2. Hneď ako som videla anotáciu mi to pripomenulo tento film :)

   Vymazat
 3. Kniha má veľmi zaujímavý námet, aj sa mi páčila a teraz len hľadám, kde nájdem pokračovania :D

  OdpovědětVymazat
 4. Knihu jsem už také četla, rozhodně to není nic veselého, spíš realistické, o tom jak někteří žijou. Druhý díl už mám taky za sebou, v tom to už lehce zahánělo dystopií, každopádně 3. dílu se nemůžu dočkat :)

  OdpovědětVymazat
 5. Skvělá kniha, super recenze :) Taky jsem byla knížkou dost překvapená.

  OdpovědětVymazat
 6. Řekla bych, že po dlouhé době se někomu povedlo mě přesvědčit k nějaké knize :D Pravděpodobně si ji dám do to-read listu :DD Nicméně - PŘESNĚ!!! :D Taky mě napadlo Death Note

  OdpovědětVymazat