čtvrtek 29. ledna 2015

Recenze: SaeculumUprostřed lesů začíná boj o život

 •          Originální název: Saeculum
 •          Autor: Ursula Poznanski
 •          Překlad: Vladana Hallová
 •          Nakladatelství: Fragment
 •          Rok vydání: 2014
 •          Počet stran: 480
 •          Vazba: Brožovaná

Anotace: Strávit pět dní v hlubokém lese a zkusit žít jako ve středověku vypadalo jako výborný nápad. Bastian by si však tento zážitek v klidu odpustil. S účastí na výpravě souhlasil jen kvůli své lásce Sandře. Parta dobrodruhů se vydává na cestu i přesto, že místo, kde chtějí tábořit, bylo kdysi prokleto. Staré povídačky o tom, že kdo do lesa vstoupí, nevrátí se už zpět, nikdo nebere vážně. Během první noci přijde prudká bouře a z tábora zmizí první člen výpravy. Zbydou jen podivné vzkazy vyryté do kůry stromu. Když se ho ostatní vydají hledat, začnou bloudit. Pak se ztratí další z nich…

Beautifzl womanRecenze na Erebos

Obálka: Jednoduchá, skoro mám pocit, že bych ji zvládla nakreslit. To ale nijak nesnižuje působnost celé obálky. 

Proč jsem si knihu vybrala: Hned jak jsem zjistila, že vychází další kniha Ursuly Poznanski, byla jsem nadšená. Erebos byl naprosto okouzlující! Saeculum mě zaujalo už samotným názvem, i když jsem ze začátku netušila, co to tajemné slovo může znamenat.

"Ty to cítíš, že jo? Všechno se proti nám spiklo." (Strana 243)

(2) Wojownicy / WarriorsDěj: Bastian je nadaný student medicíny, který rozhodně nedělá unáhlené závěry. Když se seznámí se Sárou jde všechna umírněnost stranou. Sára se vyžívá ve středověké hře Saeculum a chce, aby se s ní na jednu z nich vypravil. 

Bastian by na Sáru rád zapůsobil, a proto se rozhodne odjet. Nikdo netuší, že se zprvu zábavná akce vybarví jako nebezpečná hra, kde se bojuje o holý život.

„Raději dál od těch hrobů, abychom nerušili mrtvé.“ (strana 103)

Hodnocení: Na Saeculum jsem kladla vysoké nároky. Erebos dopadl na mém žebříčku hodnocení skvěle a doufala jsem, že se autorce podaří úspěch zopakovat. Myslím, že prostředí středověkého lesa je trefa do černého. Ze začátku jsem stejně jako Bastian vůbec nevěděla do čeho jdu a nepobírala středověké smýšlení. Naštěstí se daří pomalu a srozumitelně rozvíjet dějovou linku, takže se čtenář dobře orientuje.

"Důležité je jen to, co je uvnitř, i když slupka září." (strana 117)

Untitled | via TumblrProblém jsem měla s vedlejšími postavami. Bastian mě zaujal a jsem ráda, že je tahounem celé knihy. Ostatní postavy mi nepřišly tolik zajímavé a ani jsem si je snad všechny nestihla zapamatovat. Sára se mi nezdála už od začátku a nechápala jsem, jak mohou být ostatní hráči tak slepí vůči náznakům. Druhá půlka knihy je mnohem zajímavější a dynamičtější a vyrovnává trochu pomalý začátek.

Saeculum doporučuji k přečtení všem milovníkům děsivých příběhů. Na Erebos kniha sice nemá, ale přesto je to velmi napínavé čtení. 

Procenta - aneb jak se mi líbí:

·         CZ obálka: 75 %
·         Děj: 90 %
·         Love story: 80 %

Celkový dojem: 82 %
Untitled | via Tumblr 
 • Za věnování recenzního výtisku moc děkuji nakladatelství Fragment.
 • Knížku si můžete objednat ZDE.

Zdroje:

2 komentáře:

 1. Saeculum se mi taky docela líbilo, ale Erebos jsem nečetla.. Ale bylo to dobře vymyšlené :)

  OdpovědětVymazat
 2. Knihu jsem nečetla, ale podle stručného obsahu mi připomíná knihu Panika, kde studenti také hrají svou vlastní hru. Ale snad se k této knize dostanu a přečtu si ji :)
  http://milujemekihy.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat